Robotika 2019

VAIKŲ DRAUGYSTĖ SU A. IR M. MIŠKINIŲ VIEŠĄJA BIBLIOTEKA

Utenos vaikų lopšelio–darželio „Gandrelis“ priešmokyklinukai nuo pavasario dažnai ir noriai draugavo su A. ir M. Miškinių viešąja biblioteka. Bibliotekoje buvo laukiami visi vaikai, norintys per papildomas veiklas lavinti informacinių technologijų valdymo gebėjimus, bei socialinės rizikos atskirties vaikai, dalyvavę projekte „Utenos miesto socialinės rizikos vaikų atskirties mažinimas per kultūrines ir edukacines veiklas“ ir lankę IT Kūrybinių dirbtuvių užsiėmimus „Technologijų sala“.

Suaugusiems prižiūrint, saikingai skirtas laikas išmaniosioms technologijoms, niekada niekam nepakenkė. Juk kuo jaunesniame amžiuje vaikai gauna galimybę naudotis IT prietaisais, tuo lengviau jie įsisavina naują informaciją. Naudodamiesi IT vaikai išmoksta raštingumo, skaičiavimo, ankstyvojo programavimo, užsienio kalbų, įgyja socialinių įgūdžių. Todėl biblioteka tampa geriausiu draugu, atradimų vieta vaikams, namuose neturintiems planšetės ar geresnio konstruktoriaus.
Ugdant vaikų socialinę ir emocinę raidą yra svarbi vaiko savivoka, atsakomybė už save ir kitus, socialinis elgesys. Tokiai kompetencijai ugdyti būtina vaikui padėti, palaikyti ir puoselėti orumą, pasitikėjimą savimi bei savo gebėjimais. Jei vaikas varžosi, jam sunku integruotis į aplinką. Informacinės technologijos puikus įrankis tokiai problemai spręsti. Vaikai, kurie sunkiai bendrauja „gyvai“, lengvai socializuojasi per IT priemones. Jie dalyvauja įvairiose pokalbių svetainėse, žaidžia žaidimus, kur vaikai yra kalbinami, skatinami žaisti loginius žaidimus. Taip vaikai lavina mąstymą, skatina pasitikėjimą savimi. Jei vaikas žaidžia žaidimą ir jo rezultatas yra pagyrimas – jis daugiau pasitiki savimi, drąsiau dirba toliau ir kelia savo kompetenciją.
IT yra puiki vaizdinė priemonė įvairių daiktų, priemonių modelių pateikimui. Vaikas gali pats eksperimentuoti, virtualiai kurti savo modelius, stebėti teisingų arba klaidingų veiksmų pasekmes ir džiaugtis savo sėkme.
Kalbos raida – veikti išreiškiant save ir bendraujant su kitais. Šią kompetenciją ugdo vaikai stebėdami kaip rašo, spausdina ar kompiuteriu renka tekstą suaugusieji. Taip taikant naujas technologijas sudaromos vaikams sąlygos veikiant patirti malonių išgyvenimų. Dirbdami su klaviatūra ir programomis, jie turi galimybę pažinti abėcėlę.
Meninė kompetencija – įsivaizduoti, pajausti, kurti, grožėtis. Tai kompetencija, kuri žadina teigiamą nuostatą meninei veiklai ir menui, skatina išgyventi kūrybinį džiaugsmą, pasitenkinimą bei sėkmės jausmą. Naudojant informacines technologijas vaikai gali dalyvauti meninėje veikloje.
Fizinė vaiko raida – sveikai gyventi, saugiai judėti ir veikti. Vaikas turi įvaldyti pagrindinius judėjimo įgūdžius. Įvaldyti smulkiuosius motorinius įgūdžius. Išmaniosios technologijos – tai įrankis, tinkantis skatinti fizinę raidą kitaip. Naudodamiesi klaviatūra, naudodami valdiklį, judindami kompiuterinę pelę, konstruodami, vaikai lavina judesių koordinaciją, smulkiąją motoriką.
Valdydamas išmanųjį įrenginį, vaikas turi suvokti bei išmokti stebėti ekrane numatytus žingsnius ir sugebėti sukonstruoti vieną ar kitą žaislą. Po to suprasti, kokią programą reikia parašyti, kad jų sukonstruotas žaislas ar priemonė atgytų. Visi vykdomi veiksmai reikalauja kantrybės, atidumo, susikaupimo.
Mūsų darželio vaikams labai greitai prabėgdavo IT užsiėmimams skirtas laikas A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje. Jie su nekantrumu laukdavo šių užsiėmimų. Kiekvienas sulaukdavo daug dėmesio. Visi vaikai labai dėkingi už įdomias ir naudingas veiklas bei kantrybę.
Mokytoja Aušra Raginienė

{gallery}2019naujienos/2019_Robotika{/gallery}